AR-GE MERKEZLERİMİZ

Gölcük Ar-Ge Merkezi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2009 yılında tescil edilen Gölcük Ar-Ge Merkezimiz, ilk Ar-Ge Merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Kocaeli Fabrikası yerleşkesi içerisinde yer alan tesis, orta ve hafif ticari araçların yanı sıra motor sistemleri geliştirme konusunda gerekli yetkinliğe ve altyapıya sahiptir. Merkezimiz içerisinde; son teknolojiyi takip eden motor ve araç test tesisleri, egzoz gazı filtreleme sistemleri laboratuvarı ve yarı-akustik oda bulunmaktadır.

Gölcük Motor Test Merkezi

2013’te devreye alınan Gölcük motor test merkezimiz, yenilikçi yaklaşımı, üstün teknolojisi ve verimliliği ile takdir toplamaktadır. Başta Ecotorq projesi olmak üzere önemli projelere destek veren merkezimiz, Automotive Testing Technology International Magazine tarafından “2013 Yılın Motor Test Merkezi” ödülünü kazanmıştır. 2018 yılında Türkiye’de ilk olarak ticari vasıtalar için Euro 6D emisyon akreditasyonu alarak tesis altyapısı tamamen dijital hale getirilmiş ve enerji verimliliği artırılmıştır.

Gölcük Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi

2012’de geliştirmeye başladığımız Euro 6 Egzoz Gazı Arındırma Sistemimiz (EGAS), küresel otomotiv sanayinde şirketin iç kaynaklarıyla geliştirilmiş sayılı örneklerden biri olarak gösterilmektedir. Çoğunlukla sistem tedarikçileri tarafından geliştirilen EGAS’ı kendi bünyemizde geliştirerek sektöre öncülük etmekte ve 2014 yılında 1,5 milyon Euro yatırımla kurduğumuz Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi ile sektöre hizmet vermekteyiz. Gölcük Ar-Ge Merkezi’nde bulunan tesisimiz, Ford’un bu konuda hizmet veren dünyadaki ilk tesisi olma özelliğini taşımaktadır. 2016 yılında, yenilenen Ford Trucks kamyon ve çekicilerimizi, yeni nesil Ecotorq motor ve bu merkezde geliştirdiğimiz EGAS’la birlikte müşterilerimize sunmanın haklı gururunu yaşamaktayız. 2018 yılında, test merkezimizde, çevreci egzoz sistemleri geliştirme çalışmaları kapsamında farklı egzoz modelleri oluşturularak, deposit dozlama haritalaması algoritmaları geliştirilmiştir.

Gölcük Araç ve Sistem Test Merkezi

2014’te kurulan Araç ve Sistem Test Merkezimizde; sistem ve parça seviyesinde 6 eksene kadar yol data simülasyonu, dayanıklılık, iklim koşullandırılmış ortam ömür testi gibi ileri düzey araç testlerinin yanı sıra yük – yer değişimi, sertlik ve yay katsayısı ölçümleri de yapılmaktadır. Merkezimiz, MAST rigi, 4-poster sistemleri, servo-hidrolik test ekipmanları ve klimatik odasıyla dikkat çekmektedir. Klimatik odamız, infrared lambalarla donatılmış, -42 / +85 °C sıcaklıkları arasında çalışabilen ve %10-90 RH nem kontrolü yapabilen bir test ortamı sunmaktadır. Bu alanda ısıl yaşlandırma, ekstrem koşullarda gerçekleştirilen gövde sistem ömür testleri ve soğuk araç çalıştırma testleri gerçekleştirilmektedir. Özel pnömatik sistem ve yazılımı ile mekanik bağlantı parçalarının performans testleri yürütülmektedir.