AR-GE

Genel Bakış

1961 yılında Ürün Geliştirme Departmanı yapılanması ile birlikte, Türk otomotiv sektöründe ilk olma niteliği taşıyan Ar-Ge çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmaların sonucunda 1966’da “üretilen ilk yerli otomobil Anadol”u, 1986’da ise Türkiye’nin ilk dizel motoru ERK’i tasarladık. 1997’de Ford ile eşit ortaklığın kurulmasını takiben, ilk büyük projemiz olan Transit Connect modelini, 2003’te ise yeni Cargo kamyonu ve yepyeni bir ağır vasıta motoru olan Ecotorq’u geliştirdik. 

Ar-Ge organizasyonumuz motor dahil tüm aracı, ticari bir ürün oluşana kadar, A’dan Z’ye tasarlama, geliştirme, test etme yeteneğine ve altyapıyasına sahiptir.  Türkiye pazarının yanı sıra Avrupa ve Kuzey Amerika gibi potansiyel pazarlarda da rekabet eden ürünler sunabilmek için ileri teknolojiler geliştirmektedir.

Ar-Ge organizasyonumuz ile gerek motor, motor sistemleri, gövde ve iç mekan geliştirme projelerinde gerek yakıt ekonomisi, emisyon optimizasyonu, sürücü destek sistemleri, test süreçleri ve analitik yöntemler geliştirme konularında yenilikçi fikirlere odaklanmaktayız.

Türk otomotiv sektörünün en büyük Ar-Ge organizasyonu oluşumuzun bilinci ve şirketimizde çalışan 1.200’ü aşkın Ar-Ge mühendisimiz ile tüm dünyaya mühendislik ihracatı gerçekleştirmekteyiz.

Ford’un, hafif ticari araçlarının tasarım ve mühendisliğinde destek merkezi olan Ar-Ge teşkilatımız , ağır ticari araçlarının ve bunların dizel motor ve motor sistemlerinin küresel mühendislik merkezi konumundadır.