ÜRETİM

Tesislerimiz

KOCAELİ FABRİKALARI

Avrupa’daki En Büyük Ticari Araç Üretim Üssü

2001 yılında 40.000 adetlik Transit üretim kapasitesiyle kurulan Kocaeli Fabrikalarımız; verimli, esnek ve yüksek kaliteli üretime bağlı olarak yıllar içinde büyümüştür. Kocaeli Fabrikalarımız Transit, Custom ve Courier modellerinin üretim sorumluluğunu alarak, 2017 sonunda 440.000 adetlik üretim kapasitesine ulaşmıştır. Kocaeli Fabrikalarımızın kampüsü, 2001 yılında kurulan Gölcük Fabrikamıza ve 2014 yılında faaliyete geçen Yeniköy Fabrikamıza ev sahipliği yapmaktadır.

GÖLCÜK FABRİKASI - ENDÜSTRİ 4.0 UYGULAMALARI ÖNCÜ FABRİKASI

Custom Modellerinin Tek, Transit Modelinin Öncü Üretim Merkezi

2001 yılında açılan Gölcük Fabrikamız, Türk işçisinin üretim kalitesi ve sahip olduğu yüksek üretim teknolojisi sayesinde 2004 yılından itibaren Transit modelinin dünyadaki öncü üretim merkezi haline gelmiştir. Özellikle Avrupa’da önemli başarılara imza atan hafif ticari araç modellerimiz Transit Custom ve Tourneo Custom’ın üretimine 2012 itibariyle burada başlanmıştır. Ford Otosan Gölcük Fabrikamız, şu an Custom modellerinin dünyadaki tek üretim merkezidir.

Gölcük Fabrikamız yüksek standartlarıyla global Ford üretim tesisleri arasında öne çıkmakta, aynı zamanda çevre dostu üretimiyle yurt içi ve yurt dışında ödüllere layık görülmektedir. 340.000 m2’si kapalı olmak üzere toplam 1.600.000 m2 alana sahip Gölcük Fabrikamızın, yan sanayi üretimine yakınlığı ve kendi limanına sahip olması, Ford Otosan olarak bize lojistik üstünlük sağlamaktadır. Tesiste Takım Kalıp, Press Üretim, Gövde Üretim, Boyahane ve Montaj Alan Müdürlükleri yer almaktadır. Merkezi Bakım, Üretim Planlama ve Kalite Güvence Müdürlükleri ise bütün yapıya hizmet vermektedir.

Ford fabrikaları arasındaki tek Dünya Ekonomik Forumu “Öncü Fabrika”sı

Gölcük Fabrikamız 2019 yılında Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından dünyada 1.000 lider üretici arasında yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucu tüm endüstri ve bölgelerden seçilen 10 fabrika “Öncü Fabrikalar Ağı (Global Lighthouse Network)”na dahil edilmiştir. 2015 yılından beri hızlandırdığımız Endüstri 4.0 çalışmalarının (4IR) bir sonucu olarak Gölcük Fabrikamız bu listeye giren dünyadaki 4 otomotiv fabrikasından biri ve tek Ford fabrikası olmuştur.

YENİKÖY FABRİKASI

Transit ve Tourneo Courier’nin Dünyadaki Tek Üretim Merkezi

Yeniköy Fabrikamız, Kocaeli’nde kurduğumuz ikinci, Türkiye genelinde kurduğumuz üçüncü fabrikadır. Fabrika, Türkiye’de 13 yıl aradan sonra kurulmuş ilk otomotiv fabrikasıdır. Bir önceki fabrika da, yine Ford Otosan tarafından kurulan Gölcük Fabrikamızdır. Kurulumu 16 ay gibi rekor bir sürede tamamlanan Yeniköy Fabrikası ile birçok ilke imza atılmıştır. Üretime uygun bir yapı kurmak amacıyla başlanan fabrika inşaatı ve sıfırdan araç tasarımı, prototip imalatı ve üretim hatlarının kurulumunun eşzamanlı olarak yapıldığı Türkiye’nin ilk ve tek fabrikasıdır.

Tamamı Ford Otosan bünyesinde çalışan mühendislerimiz tarafından tasarlanan Courier modelinin imalat mühendisliği ve fizibilite çalışmaları da Yeniköy Fabrikası Proje Ekibimiz tarafından tamamlanmıştır. Ford’un B segmentindeki tek ticari aracı Courier 2014 yılından beri dünyada sadece Yeniköy Fabrikamızda üretilerek 37 ülkeye ihraç edilmektedir.

Teknik anlamdaki mükemmelliğinin yanı sıra engelli dostu olması, çevreye duyarlılığı, kadın çalışan sayısı, iş güvenliği hassasiyeti özellikleri ile de insan odaklı, lider bir tesis olan Yeniköy Fabrikamız birçok platformda ödüle layık görülmüştür.

Endüstri 4.0 uygulamalarımızla yaptığımız dijital dönüşüm projeleriyle “Çevre Dostu Fabrika” stratejimizi de destekleyen kalite proseslerinde kağıt ve plastik atığını ortadan kaldıracak süreçler devreye alınmıştır. Su tüketimini azaltmak üzere “Atık Su Kazanım Projesi" hayata geçirilmiş ve  ofislerde doğal kaynak tüketimini azaltmaya yönelik yapılan çalışmaların sonucu olarak Yeniköy Fabrikamız, WWF-Türkiye Yeşil Ofis Ağı’nda Yeşil Ofis Diploması’nı almaya hak kazanmıştır.

ESKİŞEHİR FABRİKASI

Üretim Çeşitliliğini Tek Çatı Altında Toplayan Türkiye’deki Tek Fabrika

Eskişehir Fabrikamızda Ford Trucks kamyon (çekici, yol kamyonu ve inşaat serisi) ile ağır ve hafif ticari araçlar için motor ve motor sistemleri üretimi yapılmaktadır.

Fabrikamız, 118.000 m2 kapalı, 1,1 milyon m2 açık alanda faaliyet göstermektedir. Kamyon ve çekici üretim kapasitesi yılda 15.000 adet, Ford Trucks ve Transit modellerimiz için motor üretim kapasitesi 75.000 adet, Transit arka aks üretim kapasitesi ise 140.000 adettir.

Eskişehir Fabrikamızda bugüne kadar, 225.000 adetten fazla kamyon ve çekici, 933.000 adetten fazla motor üretimi gerçekleşmiştir. Fabrikamızda üretilen Ford Trucks kamyon ve çekiciler, dünya pazarlarına ihraç edilmektedir, Ford Trucks ürün gamının 2024 yılı itibarıyla 3 kıtada 81 ülkeye ihraç edilmesi hedeflenmektedir.

Transit araçların arka akslarının Ford Avrupa’daki tek üretim merkezi olan Eskişehir Fabrikamız, 2018’de başlatılan kapasite artırımına yönelik ilave yatırımla Eskişehir Fabrikası 2019’da Kuzey Amerika’ya yılda 70.000 adet aks borusu ihraç eder duruma gelmiştir.

Transit araçlarda kullanılan Duratorq ve Ecoblue motorlar ile beraber, 100 milyon ABD dolarını aşan bir yatırımla hayata geçirilen, Euro 6 emisyon standartlarına uygun ve fikri mülkiyet hakları %100 Ford Otosan’a ait Ecotorq motorlar da burada üretilmektedir. Eskişehir Fabrikamız Türkiye’de araç, dizel motor ve güç aktarma organlarını aynı merkezde üretebilen tek fabrikadır.

SANCAKTEPE YEDEK PARÇA DAĞITIM MERKEZİ

Türkiye’nin En Büyük Otomotiv Yedek Parça Dağıtım Merkezi

35.000 m2’lik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük otomotiv yedek parça dağıtım merkezi olan Yedek Parça Dağıtım Merkezimiz, yedek parça, pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonlarımızın yönetildiği noktadır.

Avrupa’daki Ford Otomotiv yedek parça dağıtım merkezleri arasında, kapalı alan kapasitesine göre 4’üncü sırada yer alan merkezimiz, Türkiye’de 147 bayiye, yurt dışında ise 54 farklı ülkede 62 bayiye hizmet sunmaktadır. Etkin yedek parça yönetimi sayesinde gerçekleşen, %97’lik sipariş karşılama kapasitesiyle de benzer Ford merkezlerinden üstün bir performans sergilemektedir.

POLONYA YEDEK PARÇA DEPOSU

Polonya’da, depolama ve dağıtım hizmetlerinin dış alım yöntemiyle yapıldığı, 1.000 m2 büyüklüğündeki yedek parça dağıtım merkezimiz 2017 yılında hizmete girmiştir. Avrupa’da bulunan Ford Trucks servislerimize dönük hizmet vermekte olan merkez, yedek parça teslim sürelerinin iyileştirilmesi ve müşteri memnuniyetinin artırılması amacıyla açılmıştır.

Polonya yedek parça deposunda acil siparişlerin 24 saat içinde teslim garantisi ile hızlı teslimat hizmeti verilebilmektedir. Yedek parça dağıtım merkezlerimizden 17 ülkeye Polonya üzerinden olmak üzere 54 ülkeye parça ihracatı yapmaktayız.