ÜRETİM

Tesislerimiz

KOCAELİ FABRİKALARI

Avrupa’daki En Büyük Ticari Araç Üretim Üssü

2001 yılında 40.000 adetlik Transit üretim kapasitesiyle kurulan Kocaeli Fabrikalarımız; verimli, esnek ve yüksek kaliteli üretime bağlı olarak yıllar içinde büyümüştür. Kocaeli Fabrikalarımız Transit, Custom ve Courier modellerinin üretim sorumluluğunu alarak, 2017 sonunda 440.000 adetlik üretim kapasitesine ulaşmıştır. Kocaeli Fabrikalarımızın kampüsü, 2001 yılında kurulan Gölcük Fabrikamıza ve 2014 yılında faaliyete geçen Yeniköy Fabrikamıza ev sahipliği yapmaktadır.

GÖLCÜK FABRİKASI

Custom Modellerinin Tek, Transit Modelinin Öncü Üretim Merkezi

2001 yılında açılan Gölcük Fabrikamız, Türk işçisinin üretim kalitesi ve sahip olduğu yüksek üretim teknolojisi sayesinde 2004 yılından itibaren Transit modelinin dünyadaki öncü üretim merkezi haline gelmiştir. Özellikle Avrupa’da önemli başarılara imza atan hafif ticari araç modellerimiz Transit Custom ve Tourneo Custom’ın üretimine 2012 itibariyle burada başlanmıştır. Ford Otosan Gölcük Fabrikamız, şu an Custom modellerinin dünyadaki tek üretim merkezidir.

Gölcük Fabrikamız yüksek standartlarıyla global Ford üretim tesisleri arasında öne çıkmakta, aynı zamanda çevre dostu üretimiyle yurt içi ve yurt dışında ödüllere layık görülmektedir. 340.000 m2’si kapalı olmak üzere toplam 1.600.000 m2 alana sahip Gölcük Fabrikamızın, yan sanayi üretimine yakınlığı ve kendi limanına sahip olması, Ford Otosan olarak bize lojistik üstünlük sağlamaktadır. Tesiste Takım Kalıp, Press Üretim, Gövde Üretim, Boyahane ve Montaj Alan Müdürlükleri yer almaktadır. Merkezi Bakım, Üretim Planlama ve Kalite Güvence Müdürlükleri ise bütün yapıya hizmet vermektedir.

YENİKÖY FABRİKASI

Transit ve Tourneo Courier’nin Dünyadaki Tek Üretim Merkezi

Yeniköy Fabrikamız, Kocaeli’nde kurduğumuz ikinci, Türkiye genelinde kurduğumuz üçüncü fabrikadır. Fabrika, Türkiye’de 13 yıl aradan sonra kurulmuş ilk otomotiv fabrikasıdır. Bir önceki fabrika da, yine Ford Otosan tarafından kurulan Gölcük Fabrikamızdır. Kurulumu 16 ay gibi rekor bir sürede tamamlanan Yeniköy Fabrikası ile birçok ilke imza atılmıştır. Üretime uygun bir yapı kurmak amacıyla başlanan fabrika inşaatı ve sıfırdan araç tasarımı, prototip imalatı ve üretim hatlarının kurulumunun eşzamanlı olarak yapıldığı Türkiye’nin ilk ve tek fabrikasıdır.

Tamamı Ford Otosan bünyesinde çalışan mühendislerimiz tarafından tasarlanan Courier modelinin imalat mühendisliği ve fizibilite çalışmaları da Yeniköy Fabrikası Proje Ekibimiz tarafından tamamlanmıştır.

Dünya pazarlarına ihraç edilen, B segmentindeki tek ticari aracımız Courier’nin dünyadaki tek üretim merkezi olan Yeniköy Fabrikamızda, Courier Projesi ile beraber 500 milyon euro değerinde yatırım hayata geçirilmiştir. Teknik anlamdaki mükemmelliğinin yanı sıra engelli dostu olması, çevreye duyarlılığı, kadın çalışan sayısı, iş güvenliği hassasiyeti özellikleri ile de insan odaklı, lider bir tesistir.


ESKİŞEHİR FABRİKASI

Üretim Çeşitliliğini Tek Çatı Altında Toplayan Türkiye’deki Tek Fabrika

Eskişehir’deki Fabrikamızda Ford Trucks kamyon ve çekicileri ile motor ve motor sistemleri üretimi yapılmaktadır.

Fabrikamız, 88.000 m2 kapalı, 1,1 milyon m2 açık alanda faaliyet göstermektedir. Kamyon ve çekici üretim kapasitesi yılda 15.000 adet, kamyon ve Transit motor üretim kapasitesi 75.000 adet, Transit arka aks üretim kapasitesi ise 140.000 adettir.

Eskişehir Fabrikamızda bugüne kadar, 200.000 adetten fazla kamyon ve çekici, 800.000 adetten fazla motor üretimi gerçekleşmiştir. Bu fabrikamızda üretilen Ford Trucks kamyonlar, dünya pazarlarına ihraç edilmektedir. Eskişehir Fabrikamızda, Ford Trucks çekici, yol kamyonu ve inşaat kamyonunun yanı sıra motor ve motor sistemleri üretimi de gerçekleştirmektedir.

Transit araçların arka akslarının Ford Avrupa’daki tek üretim merkezi olan İnönü Fabrikamız, Türkiye’nin araç, dizel motor ve güç aktarma üretim çeşitliliğini tek çatı altında toplayan tek fabrikasıdır.

Transit araçlarda kullanılan Duratorq motorlar ile beraber, 100 milyon ABD dolarını aşan bir yatırımla hayata geçirilen, Euro 6 emisyon standartlarına uygun ve fikri mülkiyet hakları %100 Ford Otosan’a ait Ecotorq motorlar da İnönü Fabrikamızda üretilmektedir.

SANCAKTEPE YEDEK PARÇA DAĞITIM MERKEZİ

Türkiye’nin En Büyük Otomotiv Yedek Parça Dağıtım Merkezi

30.000 m2’lik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük otomotiv yedek parça dağıtım merkezi olan Yedek Parça Dağıtım Merkezimiz, yedek parça, pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonlarımızın yönetildiği noktadır.

Avrupa’daki Ford Otomotiv yedek parça dağıtım merkezleri arasında, kapalı alan kapasitesine göre 4’üncü sırada yer alan merkezimiz, Türkiye’de 179 bayiye, yurt dışında ise 59 farklı ülkede 78 bayiye hizmet sunmaktadır. Etkin yedek parça yönetimi sayesinde gerçekleşen, %96’lık sipariş karşılama kapasitesiyle de benzer Ford merkezlerinden üstün bir performans sergilemektedir.