YÖNETİM

Yönetim Kurulu

Rahmi M. Koç

Rahmi M. Koç

Şeref Başkanı
Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Şeref Başkanı

Johns Hopkins Üniversitesi’nde (ABD) İşletme eğitimi almıştır.

Çalışma hayatına 1958 yılında Otokoç’ta başlamıştır. 1970’te Koç Holding İcra Kurulu Başkanı, 1975’te Yönetim Kurulu Başkan 
Yardımcısı ve 1980’de İdare Kurulu Başkanı olmuştur. 1984’te Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. 4 Nisan 2003’te görevini Mustafa V. Koç’a devretmiştir. Yönetim Kurulu üyeliğine devam ederken Onursal Başkan unvanı almıştır. 1961’de Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi, 1972’de ise Yönetim Kurulu Başkanı olan Koç, 10 Aralık 2012’den bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu Şeref Başkanı’dır. Aşağıda adı geçenler dahil birçok kurum ve kuruluşta aktif olarak görev almaktadır:
• Metropolitan Sanat Müzesi, New York, Onursal
Mütevelli Heyeti Üyesi
• Uluslararası Ticaret Odası Eski Başkanı
• Güneydoğu Avrupa İş Birliği Girişimi, İş Danışma Kurulu Eşbaşkanı
• Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili
• Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal
Başkanı
• Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı
Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı
• Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yönetim
Kurulu Başkanı
• TURMEPA / Deniz Temiz Derneği Kurucu Üyesi
ve Onursal Başkanı
• TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Onursal
Başkanı
• TİSK Danışma Kurulu Üyesi
• Global İlişkiler Forumu Kurucu Başkanı
• Türk Yunan İş Konseyi Eski Başkanı 
• Allianz Aktiengesellschaft Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi
• J.P. Morgan Uluslararası Konseyi Eski Üyesi
• ABD Dış İlişkiler Konseyi Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi
Fahri Doktora Unvanları:
Johns Hopkins Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi,
Ege Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Ovidius
Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi.
Madalya ve Nişanlar:
Türkiye Cumhuriyeti “Devlet Üstün Hizmet
Madalyası”, Grosses Verdienst Kreuz (Almanya
Büyük Hizmet Nişanı), İtalya Cumhuriyeti
Yüksek Liyakat Nişanı, Avusturya Cumhuriyeti
Cumhurbaşkanlığı Büyük Hizmet Nişanı, Dünya Anıtlar Vakfı Hadrian Ödülü, Carnegie Hayırseverlik Madalyası, BNP Paribas Hayırseverlik Ödülü, Iris Foundation Dekoratif Sanatlarda Üstün Hizmet Ödülü ve CBE
– Britanya İmparatorluğu Mükemmel Önderlik
(Onursal) Nişanı, Fransız Devletinin en prestijli
devlet nişanı kabul edilen “Officier dans L’Ordre
National de la Legion D’Honneur”, ABD merkezli Dış Politika Derneği Madalyası.

Ali Yıldırım Koç

Ali Yıldırım Koç

Başkan
Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Yükseköğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi (ABD) yüksek lisans programıyla sürdürmüştür.

İş hayatına 1990’da American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile başlamış, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997 yılında Koç Holding Stratejik Planlama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak göreve başlamış, 2010 yılına kadar Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 8 yılı aşkın bir süredir Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevini sürdürmektedir. 1997 yılından itibaren Ford Otosan Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta olan Koç, 10 Aralık 2012 tarihinde Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur. Koç, aynı zamanda Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Finansal Hizmetler, Koçtaş, Otokar, Otokoç, Setur ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini üstlenmiştir. Bu görevlerine ek olarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için, Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Başkan, URAK Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Kulüpler Birliği’nde (ECA) İcra Kurulu Üyesi, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve TUSİAD’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Harvard Üniversitesi, Bank of America ve CFR’da Global Danışma Kurulu Üyesi olan Koç, Chatham House’da Danışman olarak görev almakta, CBI - İngiliz Sanayi Konfederasyonu’nda ise Türkiye’yi temsil etmektedir.

Stuart Rowley

Stuart Rowley

Başkan Vekili
Ford Avrupa Başkanı

Leeds Üniversitesi (İngiltere) Mühendislik bölümünden mezun olmuş, Manchester Üniversitesi’nde MBA yapmıştır. 

1990 yılında Ford Motor Company’ye Ford İngiltere’de Finansal Analist olarak katılmıştır. Ocak 1998’de Ford Motor Company Filipinler’e Finans Direktörü olarak atanmadan önce ABD’de Ürün Geliştirme Finans ve İmalat Finans gruplarında çeşitli yönetim pozisyonlarında görev almıştır. 2000 – 2004 arasında Ford Avustralya’da Finans Başkan Vekilliği yapmıştır. Ağustos 2010’da Ford Avrupa Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı (CFO) olarak atanmıştır. İsveç’te Volvo Car Corporation’ın CFO ve Kıdemli Başkan Vekilliği görevlerini üstlenmiştir. 2012’den 2019’a kadar Ford Amerika’da Kontrolörlük, Strateji Başkan Yardımcılığı, Başkan Vekilliği, CFO gibi çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1 Nisan 2019 itibarıyla Ford Avrupa Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı’na getirilmiştir. 28 Mayıs 2019 itibarıyla Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır. 

Kieran Cahill

Kieran Cahill

Üye
Başkan Yardımcısı – Ford Blue Endüstriyel Operasyonlar Avrupa ve IMG

Lisans eğitimini Hertfordshire Üniversitesi (İngiltere) Makine ve Otomotiv Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. 

Ardından aynı üniversiteden Otomotiv Mühendisliği, Tasarım ve Yönetimi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. 2016 – 2018 yılları arasında Ford Avrupa Güç Aktarma Operasyonları Direktörü de dahil olmak üzere çeşitli üst düzey yönetim görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca Güç Aktarma Organı Üretim Mühendisliği ve Avrupa FPS Organizasyonları yönetmiş ve fabrikalarda çeşitli operasyonel üst düzey liderlik pozisyonlarında görev yapmıştır.   2020 yılında Ford Avrupa Üretim ve Stratejik Projeler Direktörü ve İngiltere ve Romanya’da Üretim Direktörü olmuştur. Ford Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Ford Motor Company Limited’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Kieran Cahill 2022 Mart itibarıyla Ford Blue Endüstriyel Operasyonlar Avrupa ve IMG Başkan Yardımcı olarak görev yapmaktadır. 21 Mart 2022’den itibaren Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesidir.

William R. Periam

William R. Periam

Üye
Ford Avrupa Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı (CFO)

Lisans eğitimini Manchester Üniversitesi (İngiltere) İş Yönetimi ve İdari Bilimler Bölümü’nde tamamlamıştır ve Yeminli Yönetim Muhasebecileri Enstitüsü üyesidir.

Ford’a 1989 yılında Yatırım Analisti olarak İngiltere’de katılmıştır. Ford bünyesinde Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Brezilya ve Çin gibi farklı ülkelerde Finans, Kredi, İş Geliştirme ve İş Stratejileri bölümlerinde Direktör, Mali İşler Müdürü ve Kontrolörü olarak çeşitli idari pozisyonlarda görev almıştır. Eylül 2013 - Ağustos 2016 yılları arasında Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Will Periam 1 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla Ford Avrupa Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı (CFO) görevine atanmıştır ve halen Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

Levent Çakıroğlu

Levent Çakıroğlu

Üye
Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, CEO

Levent Çakıroğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış, 

University of Illinois’den yüksek lisans derecesini almıştır. İş yaşamına 1988’de Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı Yardımcısı olarak başlamış ve 1991-1997 yılları arasında aynı Bakanlık’ta Hesap Uzmanı olarak görev yapmıştır. 1997-1998 yılları arasında Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkan Yardımcılığına atanmış ve aynı dönemde Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak görev almıştır. Levent Çakıroğlu Koç Topluluğu’na 1998 yılında Mali Grup Koordinatörü olarak katılmıştır. 2002-2007 yılları arasında Koçtaş CEO’su, 2007-2008 yıllarında Migros CEO’su görevlerini üstlenmiştir. 2008 yılında Arçelik CEO’su olarak atanmış ve aynı zamanda 2010 yılından itibaren Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı olarak görev yapmıştır. Levent Çakıroğlu Nisan 2015’te Koç Holding CEO’su olarak atanmış ve 21 Mart 2022 tarihine kadar Koç Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Levent Çakıroğlu, 21 Mart 2022 itibarıyla Ford Otosan Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca, Arçelik LG ve TürkTraktör’de Yönetim Kurulu Başkanı, Otokar ve Yapı ve Kredi Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve muhtelif Koç Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesidir.

Haydar Yenigün

Haydar Yenigün

Üye
Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayarak 1987 yılında mezun olmuştur.

Aynı sene Ford Otosan’a katılmış ve 1990 yılına kadar üretim departmanlarında değişik görevler almış, askerlik sonrası 1992-1996 yılları arasında Proje Mühendisi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1997 yılında Ford Motor Company ve Otosan A.Ş. arasında hisselerin eşitlenmesi ve ilgili anlaşmanın imzalanmasının ardından Kocaeli Fabrikası’nın kurulması aşamasında çeşitli görevler almıştır. 1998 yılında Proje Liderliği görevini üstlenmiştir. Bu fabrikada üretilecek ticari araç modellerinin tasarım ve üretim süreçlerinde bulunmuştur. 1999 yılı sonunda Kocaeli Fabrikası Kaynak Alan Müdürü olmuştur. 2007-2012 döneminde Ford Otosan Kocaeli Fabrika Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak ve  2012-2022 yılları arasında  Ford Otosan Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Haydar Yenigün, 1 Nisan 2022’de Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı olarak atanmış olup, 2012 yılından bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca, 2018-2022 yılları arasında Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği üyesi ve Türkiye-ABD İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı’dır. 2020 yılında Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nde (ACEA) Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur.

Lisa K. King

Lisa K. King

Üye
Ford Global Tedarik Zinciri Dönüşümü Direktörü

Lisans eğitimini Loughborough Üniversitesi (İngiltere) İşletme ve İstatistik Bölümleri’nde tamamlamıştır. Ford’dan önce Ernst & Young şirketinde danışman olarak çalışmıştır.

Ford’a 1996 yılında İşletme Süreci Analisti olarak katılmış ve Satın Alma’da Ham Madde, Şasi, Ekipman Üretimi ve Lojistiği Direktörlükleri ve Rusya’da FordSollers Satın Alma Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2016 – 2020 yılları arasında Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Lisa K. King, 2019 yılında Ticari Araç ve Otobüs Ürünlerinin Global Kurumsal Ürün Hattı Yönetim Direktörü görevini üstlenirken, 2020 yılında Ford Global Aktarma Organları ve Motor Satınalma Direktörü olmuştur. 2020-2021 yılları arasında Ford Global Satınalma ve Strateji Direktörü olarak görev yapmıştır.  Lisa K. King Ford Global Tedarik Zinciri Dönüşümü Direktörü olarak görev yapmaktadır. 21 Mart 2022’den itibaren Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesidir.

Prof. Dr. Katja Windt

Prof. Dr. Katja Windt

Üye

Lisans eğitimini 1995’te Hannover Leibniz Üniversitesi (Almanya) Makine Mühendisliği Bölümü’nde, doktora eğitimini ise 2000 yılında yine aynı üniversitede Üretim Sistemleri ve Lojistik Enstitüsü (IFA)’nde yüksek akademik başarıyla tamamlamıştır. 

Katja Windt, Jacobs Üniversitesi Bremen GmbH’den Global Üretim Lojistiği’nde 2009 yılında Doçent, 2018 yılında ise Profesör ünvanını almıştır. 2013-2014 yılları arasında Jacobs Üniversitesi Bremen GmbH’de Müdür ve Rektör Vekili görevinde bulunan Katja Windt, 2014-2018 yılları arasında Jacobs Üniversitesi Bremen GmbH’de Başkan’lık yapmıştır.  2018 yılından bu yana Düsseldorf SMS Group GmbH’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital İşler Yöneticisi (CDO) olarak görev yapmaktadır. Ayrıca 2011 yılından bu yana Deutsche Post AG ve 2012 yılından bu yana Fraport AG Denetleme Kurulu Üyesi’dir. 

 Füsun Akkal Bozok

Füsun Akkal Bozok

Bağımsız Üye

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı ve ardından İstanbul Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nde Doktora yapmıştır. 

Çalışma hayatına 1980 yılında Arthur Andersen Denetim Şirketi’nde başlamıştır. 1983-1992 yıllarında Koç Holding İç Denetim Koordinatörlüğü’nde Denetçilik yapmıştır. 1992-2003 yılları arasında Denetim Koordinatörü olarak çalışan Fatma Bozok, 2003 yılında Finans Direktörü olarak atanmıştır. Aynı zamanda 1995-1996 yılları arasında Koç Grubu MIS Projesi kapsamında Proje Yöneticiliği görevini sürdürmüştür. Bozok kariyerine, 2006-2008 yılları arası Koç Üniversitesi’nde Bilgisayar Sistemleri Denetimi ve Uluslararası Finans öğretim üyesi olarak devam etmiştir. 2008 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi Uluslararası Finans ve Denetim dalı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bozok, 2004-2018 yılları arasında Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2017 yılında Akiş GYO ve Bizim Toptan şirketlerinde, 2018 yılında da Tat Gıda Sanayi, İzocam ve Ford Otosan’da Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır. Bozok, SPK Kredi Derecelendirme, Kurumsal Yönetim ve İleri Düzey Türev Lisanslarına sahiptir.

Güven Özyurt

Güven Özyurt

Üye
Ford Otosan Genel Müdür

1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü İşletme Yönetimi Programını tamamlamıştır. Aynı yıl Ford Otosan’a Metod Mühendisi olarak katılmıştır.

Ürün Geliştirme, Servis ve Kalite Mühendisliği, İhracat ve Satış Planlama alanlarında çeşitli görevler üstlendikten sonra 1997 yılında Kocaeli Fabrikası Proje Ekibi’nde Proje Mühendisi olarak görev almıştır. 1998 – 1999 yıllarında aynı ekipte Proje Lideri olarak çalıştıktan sonra 2000 yılında Malzeme Planlama Müdürü, 2010 yılında ise Malzeme Planlama ve Lojistik Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Haziran 2014-Haziran 2019 tarihleri arasında Satınalma Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1 Temmuz 2019'dan itibaren Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda 2013 yılından beri Koç Holding şirketlerine kurumsal koç olarak hizmet etmektedir.

Dave Johnston

Dave Johnston

Üye
Genel Müdür Başyardımcısı

Lisans eğitimini Cambridge Üniversitesi (İngiltere) Ekonomi Bölümü’nde tamamlamış ve aynı üniversitede İmalat Liderliği Yüksek Lisansı yapmıştır.

Muhasebe alanında CIMA sertifikasına sahiptir. 1995-2003 yıllarında Ford İngiltere’de Finans ve Maliyet Analisti olarak Üretim, Ürün Geliştirme, Kâr Analiz ve Pazarlama/Satış fonksiyonlarında çalışmıştır. 2003-2007 yılları arasında Land Rover Solihull üretim tesislerinde İmalat Finans Müdürü olarak görev yapmış, maliyet ve üretim verimliliğinin geliştirilmesine yönelik dönüşüm projesine liderlik etmiştir. 2007-2010 döneminde, Geely Automotive Holdings şirketine satılmadan önce, Volvo Araçları Çin’de CFO görevini yürütmüştür. 2010–2011 yıllarında Ford Asya Pasifik Şangay’da Binek Araç Ürün Geliştirme Finans Müdürü olarak görev yapmıştır. 2011-2013 döneminde Ford Asya, Bangkok’da CFO görevinde bulunmuştur. 2013-2016 yılları arasında Ford Avrupa’da Ürün Geliştirme Finans Müdürü ve İmalat Finans Müdürü görevlerini üstlenmiştir. Global Araç Programları Finans Müdürü olarak Ford Motor Company’nin gelecek araçlarının finansal sorumluluklarını üstlenmiş, 2017-2018 arasında Ford Asya Pasifik Şangay’da CFO olmuştur. 1 Ağustos 2019 itibarıyla Ford Otosan’da Genel Müdür Başyardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmadan önce 2018-2019 yıllarında Ford Çin’de CFO olarak görev yapmıştır.