AR-GE MERKEZLERİMİZ

Eskişehir Ar-Ge Merkezi

Gölcük Ar-Ge merkezimizin ardından, 2014 yılında ikinci Motor Test Merkezi Projemizi, Eskişehir Fabrikası yerleşkesinde hayata geçirdik. 3 milyon Euro yatırımla 4 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirilen ve ileri teknolojileriyle dünyadaki benzerlerine öncülük eden merkezimiz, Türkiye’de 13 litre üzeri motor testi yapabilen ilk tesis olma özelliğine sahiptir. Merkezimizin, motor ve araç prototipi ve bunların testleri konusundaki uzmanlığı BTSB tarafından 2016 yılı başında tescillenmiştir.

Eskişehir Prototip Motor ve Şanzıman Toplama Merkezi
Projelerimiz kapsamında üretilecek tüm prototip motorların üretim noktası olarak 6 istasyonda aynı anda motorlar toplanabilmektedir. Motorların montajında ve demontajında kullanılan tüm ekipmanları tasarlayacak bilgi mevcuttur. Toplanan tüm veriler bilgisayar üzerinden anlık takip edilmektedir. Toplanmış motorlar farklı lokasyona gönderilmeden hot test edilerek sevk onayı verilmektedir.

Tesisimiz Global Ford organizasyonuna da destek verilmektedir. Tek eksenli parça ömür testleri yapılabilmektedir.

2017 yılı itibarıyla, ağır ticari araç şanzımanı montaj ve demontajı yapılabilmektedir. Mevcut prototip montaj istasyonları esnek yapısı ile istendiğinde farklı prototipler toplayabilecek seviyeye getirilmiştir.

Eskişehir Motor Test Merkezi

Türkiye’de 13 litre üzeri motor testleri yapabilen ilk tesistir. 5 farklı yatakta, Euro 6 normlarını karşılayan Ecotorq motorların geliştirme ve dayanım testlerini yapan tesisimiz, Global Ford’a da hizmet vermektedir. Ecotorq projesi içerisinde yürütülen en dikkat çekici Ar-Ge projelerinden biri; sıfırdan tasarlanan ve yüksek teknolojili bir ürün olan Tek Silindirli Araştırma Motorudur. Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde tasarlanarak Eskişehir Ar-Ge Merkezi’ne kurulan bu motor; yeni yanma teknolojilerinin geliştirilmesine olanak tanımaktadır.

Motor testlerinin yanında araç egzoz ve üre sistemi gibi testlerin yapılabildiği tesisimiz, farklı projeler için de kullanılabilmektedir. Verimlilik ve sürdürülebilirliliğin devamı adına kapalı tip soğutma kulesi ile desteklenen merkez, araç seviyesinde egzoz gazı filtreleme sistemlerini test edebilme kapasitesine sahiptir. Araç üzeri test sistemleri dizaynı yapılabilmektedir. Tüm bina yüksek teknoloji ile donatılmış farklı lokasyonlardan erişim yapılabilmekte ve istenen datalar incelenebilmektedir. Uzaktan erişim ile motor testleri yapılabilmektedir. Altyapı otomasyon sistemi ile takip edilmektedir.

2018 yılı itibarıyla, devreye alınan özel ekipmanlar ile test odaları deniz seviyesinde test yapabilir seviyeye getirilmiştir. 3 adet test odasının test kabiliyeti artmış, emisyon benzeri testler yapabilir seviyeye gelmiştir. Tesiste 2019 yılında, ağır ticari araç motorlarında alternatif yakıt (CNG,LNG) uygulamaları yapacak teknolojik altyapılar kurulmuştu.

Eskişehir Araç ve Sistem Test Merkezi

1.250 m2’lik alan kapasitesine sahip tesisimiz 9 ağır ticari araca aynı anda montaj, demontaj ve kontrol hizmeti verecek şekilde tasarlanmıştır.

Eskişehir Araç Test Pisti

Eskişehir Ar-Ge Merkezi sınırları içerisinde faaliyete geçirilen test pisti; özel test pisti gerektiren tüm araç yol testlerinin bünyemizde gerçekleştirilmesini mümkün kılmıştır. Araç dinamiği, sürüş konforu, kabin gürültü seviyeleri gibi araç özelliklerini iyileştirmeye yönelik tasarım geliştirme faaliyetleri ile birlikte, özel yüzeylere sahip parkurlarda araç dayanım testleri gerçekleştirilmektedir. Pistte ayrıca, akıllı sürüş destek sistemlerinin testleri için ayrılmış özel bir bölüm de bulunmaktadır.

Eskişehir Tek Silindirli Araştırma Moturu

110 bar silindir içi yanma basıncına kadar yanma görüntüsü alınabilen optik modül ve 310 bar silindir içi yanma basıncına kadar testler yapılabilen yüksek basınç modül olmak üzere iki modüle sahip laboratuvarda, 1-2,5 litre/silindir birim silindir hacminde motorlar için temel araştırma çalışmaları yapılabilmektedir. Farklı yanma mekanizmalarının, alternatif yakıtların ve yanma sistemi donanımlarının ileri emisyon ölçümleri de yapılarak çalışılmasına olanak tanıyan laboratuvar ve tek silindirli araştırma motoru, ekiplerimiz tarafından yurt içi iş birlikleriyle tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Eskişehir Motor Aktarma Sistemleri Test Merkezi
2018 yılında devreye aldığımız merkezimiz Türkiye’de ilk ağır ticari şanzıman testlerini yapan ilk test merkezidir. Şanzıman test sistemleri, test metodolojisi bakımından Avrupa’daki tek örnektir. 2 adet yeni şanzıman test odası kurulmuş ve mevcut 2 adet motor test odası şanzıman test odasına dönüştürülmüştür. Odaların dönüşümleri esnek tasarlanmıştır. Bu sayede istendiğinde motor veya şanzıman testleri yapılabilmektedir. Bu odalarda debriyaj, baskı balata, vites sistemi ve VECTO (Verimlilik) testleri yapılabilmektedir.