ÜRETİM

Üretim ve Kapasite

EN İYİ FABRİKA

Ford Üretim Sistemleri (FÜS) uygulamaları sayesinde yalın hat yerleşimi ve üretim sistemi kurulumunu tam anlamıyla gerçekleştiren Ford Otosan olarak, teknoloji ve yalın üretimin getirdiği üretkenlik ve rekabet avantajına sahibiz. Bu nedenle şirketimiz her yıl, Ford Avrupa FÜS ofisi tarafından yapılan denetimlerde en iyi fabrika seçilmektedir.

Üretim sistemlerini tek bir şemsiye altında toplamak amacıyla Ford’un 2011 yılında başlattığı Global Ford Üretim Sistemleri’ni, hızlı ve etkin bir şekilde devreye alarak, süreci en iyi yürüten fabrika seçildik.

KAPASİTE

Ford Otosan, 2018 sonu itibariyle 455.000 adet kurulu üretim kapasitesiyle Türkiye otomotiv endüstrisindeki en büyük ticari araç üretim şirketidir.

Toplam kapasitesi 440.000 adet olan Kocaeli Fabrikalarımızın, 330.000 adetlik kısmı Transit ve Custom modellerinin üretildiği Gölcük Fabrikamızda, 110.000 adetlik kısmı ise  Courier modelinin üretildiği Yeniköy Fabrikamızdadır. Ford Trucks kamyon ve çekicilerinin üretildiği İnönü Fabrikamızın kapasitesi ise 15.000 adettir. 

%84 KAPASİTE KULLANIMI

2018 yılında iç pazardaki daralmaya rağmen yüksek dış talebe bağlı olarak 373.702 adet ile tarihimizin en yüksek üretim adedine ulaştık ve üç vardiya üzerinden %84 kapasite kullanım oranını kaydettik. Bunun sonucu; Türkiye’de üretilen ticari araçların %71’i Ford Otosan olarak tarafımızdan üretilmiş ve Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim üssü olmaya devam edilmiştir.